uygulama
Dribbble / Logan Bingaman

Akıllı Telefonumda Kullanmayı En Çok Sevdiğim Beş Uygulama

Herkese selam! Geçen haftaki yazıdan sonra beni merak ediyorsanız teşekkür ederim, iyiyim. Sadece kısa bir “dellenme” deneyimlemem gerekiyormuş. Aslında, çok bunaltıcı bir Mayıs sonrası -ki Kasım, Mart ve Mayıs benim için sınavlar yüzünden hep bu tarz geçmekte- bir anda yapacak hiçbir şeyi olmayan, belki de sadece koalaların sahip olabileceği bir yaşam tarzı elde ettiğimden metabolizmamın ters tepkiler vermesini geçen hafta sizinle paylaşmıştım. Bu hafta ise sizlere akıllı telefonumda en çok kullandığım ve kullanmaktan zevk aldığım birkaç uygulamayı tanıtmak istiyorum. Yazının sonunda ise her zaman kullanmadığım ama işim düştüğünde ise başka alternatif tanımadığım bir-iki uygulamayı bonus olarak söyleyeceğim. Ee, yaz geldi. Artık dışarı çıkıp fotoğraf çekme, eşe dosta dosya gönderme, veya kişisel boşluklar yaratıp üretkenliği artırma vakti. Ben kışın da bu uygulamalarla mutluydum. Umarım size de faydaları dokunur. Başlayalım!

1.) Adobe Scan & Adobe Acrobat

[ts_row] [ts_one_half] [/ts_one_half] [ts_one_half] [/ts_one_half] [/ts_row]

Ben, kitapları -özellikle kişisel gelişim kitaplarını- notlar çıkarmadan okuyamıyorum. Olmuyor. Sanki boşuna okuyormuş hissine kapılıyorum çünkü kişisel olarak, emdiğim bütün bilgilerin üzerinden bir kez daha geçmezsem onları hatırlayamıyorum ki nerede kaldı hayatımda uygulamak. Bir elimde fosforlu kalem, bir elimde kitap; sözcüklerin altlarını çize çize okumayı elbette seviyorum ama hem çok zahmetli hem de hareket halindeyken pek pratik değil. İşte bu iki kardeş bana burada yardımcı oluyor. Öncelikle telefonuma kaydetmek istediğim sayfaları Scan’le taratıyor ve toplayarak .pdf haline getiriyorum. Sonra onları oradan Acrobat’a ışınlayıp oradan belgemle oynayabiliyor, sözcükleri vurgulayabiliyor, onlara notlar ekleyebiliyor ve onları istediğim herkese yollayabiliyorum. Ayrıca Scan, AA’ya belgeyi transfer etmeden önce metin taraması da yapıyor ve sanki telefon klavyesiyle yazılmış gibi cümleleri kopyalayıp herhangi bir yere yapıştırabiliyorum. Artık ben de kitabın ilgili bölümlerini taratıp telefonumdan okuyor ve kitap özetlerini bu iki uygulama sayesinde çıkarıyorum. İki uygulama da bedava indirilebiliyor ama tabii ki üyelik seçeneği var. Kullanın valla.

2.) Evernote

Muttttlaka duymuşsunuzdur ama yine de bahsedeyim. Not uygulaması (şok!). Bu uygulamayı çok seviyorum çünkü eş zamanlılık özelliği mükemmel çalışıyor. OneNote uygulaması belki de daha işlevsel olabilir ama belgeleri cihazlar arasında eş zamanlarken yavaşlıktan dolayı beni kudurttuğu için onu deneyimlememe izin vermedi. Ben de uzunca süredir bu uygulamayı kullanıyorum. Ivır zıvırı pek olmasa da bana yetiyor. Ben beş lira otuz kuruşa Plus üyeliği ile idare etmek zorundayım çünkü hem ücretsiz sürümünde gelen e-postaları notlarıma kaydetme sınırlılığı yaşıyordum hem de ikiden fazla cihaza eş zamanlılık yapmıyordu. Evernote’un da ayrıca tarayıcı uygulaması ve iPad için de yazma-çizme uygulaması var. Deneyebilirsiniz.

[the_ad id=”1206″]

3.) Dashlane

Ben bu uygulamaya hastayım. Gerçekten artık hiçbir siteye, uygulamaya, vs. şifre girmiyorum. Şifremi unutma derdim kalmadı. Telefondan şifremi değiştirip bilgisayar üzerinden değişen şifremle siteye giriş yapabiliyorum falan filan. Ayrıca güvenli notlar da oluşturabiliyorum (Evernote’a yazmaya çekindiğiniz şifreleriniz, kurtarma kodlarınız, kredi kartı bilgileriniz, vs.), zaten uygulama da Facebook gibi her iki haftada bir güvenlik güncellemesi alıyor. Tek bir kusuru var, bilgisayardayken şifre yaratıcısını kullanıp karmaşık şifreler oluşturamıyorum, bunun için telefondan oluşturup eş zamanlamam gerekiyor. Neyse ya… Güzel işte. İndirin. Yalnız, cihazlar arası eş zamanlılık özelliği için yüz küsür teelee’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Ama bir yıllık, yani aylık on lira gibi bir şey. Bak, ama valla değer.

4.) Lightroom

Öhöm… Ne bu Adobe Adobe diyeceksiniz… E, napayım? Yapmış adamlar… Bu uygulamayı şey gibi düşünün, Instagram’in cilalanmış versiyonu. Evet, Instagram de güzel düzenleme seçenekleri ve filtreler sunuyor ama bununla (özellikle görüntü kalitesi yüksek fotoğraf çektiyseniz) harikalar yaratabiliyorsunuz. Işık, renk, kırpma-düzeltme, lens yamukluğunu ortadan kaldırma, vs. gibi özellikler elinizin altında. Bedava kullanılıyor fakat abone olursanız (öğrencilere aylık otuz teelee) fotoğraflarınızı eş zamanlama yapabiliyor ve filtrelere erişebiliyorsunuz.

Devamı 2. sayfada…