gerçeklik
Giphy / Phazed

GgEeRrÇçEeKkLliiKk

Kendinizle verdiğiniz içsel savaşı ya sürdürürsünüz ya da bu savaşı kaybedersiniz. Bu durum cehenneme girmek gibidir. Cehenneme girdiğinizde, sonrasında cennete girecek olsanız bile, rivayet edilenlere göre, lekelenmişsinizdir bir kere. Üstünüze cehennemin isi bulaşmıştır. Ama günahlarınızın bedelini de ödemişsinizdir. Artık masumsunuzdur. Cennetteki nimetlerle meşgul olarak üzerinizdeki dumanlı kokuyu almamaya çalışsanız da sizce bunun faydası var mıdır? Alnınızdaki lekeyi silebilir misiniz? Direkt cennete girenler kadar temiz görünebilir misiniz? İçsel savaşı verirken en büyük yardımcılarınızdan -veya düşmanlarınızdan- biri olan psikolojiniz, bundan önceki halinizle aynı mı olacaktır? Pek sanmıyorum.

Bir kış boyunca hiç hastalanmamışsınızdır. Hasta olmak için kaşınsanız da (ince giyinip dışarı çıkmak, içeceklerinizi soğuk içmek, duş alıp saçlarınızı kurutmayı geciktirmek, kış yağmurlarında ıslanmak, mevsime uygun ayakkabı giymemek, vb.) ne hikmetse hala hasta değilsinizdir. Fakat bir kere gribe yakalandığınızda hastalıklar silsilesi peşi sıra gelmeye devam eder. Öksürüğünüz kesilmez, burnunuz bütün bir mevsim akar durur, hastanedeki dahiliye doktoruyla ahbap, KBB uzmanıyla çoktan tekrar tanış olmuşsunuzdur. İsteseniz de eskisi gibi olamayacağınızı bilirsiniz.

[the_ad id=”1206″]

Psikolojik düzeniniz için de durum pek farklı değildir. Günahıyla sevabıyla, bozulan psikolojiniz ve siz birlikte yaşamaya devam edersiniz. Savaş içindesinizdir. Savaşı kazanmak mümkün müdür? Değildir. Söylediğiniz ilk minik yalanın ruhunuzu en belirgin şekilde kirletmeye başlaması gibi psikolojinizin bozukluğu da bünyenizi kirli kanla zehirlemeye çoktan girişmiştir. Savaşı sürdürürsünüz çünkü sürdürmek zorundasınızdır, sürdüremezseniz bozuk olan psikolojinize bir kez daha yenilmek zorunda kalırsınız. Savaşma işi hiç kolay değildir. Doktorlar, ilaçlar, manevi destek derken İstiklal Caddesi’nin ortasında dikilen birinin çevresinden düzinelerce insanın akıp gitmesi misali kendinizi büyük bir keşmekeşliğin içinde buluverirsiniz. Evet onca insan oradadır, yalnız değilsinizdir ama kimse sizi anlamıyor, size el uzatmıyordur. Hepsi aslında kendi işleriyle meşguldür. Bazıları bir güzellik mağazasında, ayna karşısında gözlerini boyamaktayken bazıları da destekleriyle sizin gözlerinizi boyarlar.

Psikolojik durumunuz düzelir, fakat asla eskisi gibi değilsinizdir. Psikiyatra göründüğünüz için deli damgası yediğiniz dönemler çok eskide kalsa da sonuçta algısal problemleriniz olmuştur bir kere. Kendinizle verdiğiniz içsel savaşı ya sürdürmeye devam edersiniz ya da bu savaşı kaybedersiniz. Savaşı kaybetmek istemediğinizi bilirsiniz, psikedelik yargıçların sizi bir kez daha mağlubiyetle cezalandırmasına göz yummanız için aptal olmanız gerekmektedir.