o kadın ki venüsten

O Kadın ki Venüs’ten

Bir dönem daha bitti. Hayatın zorlu şartlarını içi buzlu su dolu bir küvete benzetelim, ona cıpdıbıldak girmeye bir adım daha yaklaştım. Son sınavımın da açıklanmasıyla birlikte okulla ilgimi, alakamı keserek kafamı dağıtmak, İstanbul’un bütününden uzaklaşmak için Antalya, Alanya’daki evimin yolunu tuttum. Her şeyi ayarlamıştım; biletimi çok önceden aldım (ve son sınavımın yayım tarihi haddinden fazla geciktiği bileti daha sonra ertelettim), çantamı hazırladım (çok bi’şi’ koymadım bu sefer çünkü zaten bir haftam yanmıştı; birkaç kitap, giysi, Cansın’ın bana yılbaşı hediyesi olarak aldığı Toy Story temalı Vans marka ayakkabılar ve de laptop’ım) ve havalimanına doğru fırladım.

Yaşanan anormal olaylardan mütevellit havalimanında yoğun bir güvenlik önlemi vardı. Uçağım 22:00’de olmasına rağmen ben 20:00 civarı orada olduğum için çeşitli güvenlik prosedürlerinden dolayı hızımın kesilmesi bana sorun yaratmadı ama ya geç çıksaydım? Düşünmem gerekirdi. Neyse, gecemin daha başındayız, hani derler ya: Parti daha yeni başlıyor!

Ceketi, montu, botu, laptop’ı, falan filan her şeyi x-ray cihazlarından geçirdikten sonra geriye ben ve keşmekeş ruh halim kalmıştık; e, biz de geçtik. Gerisi kolay zaten. Uçak, koridor kenarı aldığım için koridoru izlemekten tutulan boyun ve iniş; ama bu kadar kısa geçmeyeceğim. Uçaktan da bahsedeyim.

Günün bitmesini cayır cayır istediğim anlarda, uçaktayken, bende adeta elektroşok etki uyandıran bir olay oldu uçakta. Yardımcı pilot kadın çıktı. Nasıl ya? E, yuh! Evet, böyle düşündüm. O anda diğer yolculara da göz gezdirdim tabii. Eminim benim gibi düşünen, zıpır gençlerden tutun görmüş geçirmiş olgun erkekler hatta hemcinsleri kadınlar bile vardı uçakta. Kendimden utanmalıydım. Evet bi’ kadın araba kullanabilirdi, kamyon da sürebilirdi, ya peki, uçak? Uçak bir kadını aşmaz mıydı? Neden bu şekilde düşündüm? Erkekle kadının bu konuda bile ne farkı olabilirdi? Daha mı pimpirikli olmaları? İyi de bu genellenemez ki… İnsanın yapısıyla alakalı bir durum bu bence. Ayrıca “uçuyoruz”, bir zahmet erkeği de kadını da pimpirikli olsun.

[the_ad id=”1206″]

Küçüklükten beri dizilerin oyuncularında (örneğin, Çocuklar Duymasın: Haluk’un Meltem’i her konuda kritize etmesi), günlük hayatımızda çevremizdeki insanlarda, dedelerimizde, babamızda kadını “kenara çekil, sen beceremezsin ben yaparım” alt mesajını gönderen tavırlar sergilerken gördük, biliyoruz. Bir keresinde biri bana: “Dünya kadınların dünyası.” demişti. Çünkü erkek ev halkına bakmak için çalışmak zorundaydı. Askere gitmek zorundaydı. Peki evini geçindirmek zorunda olan hiç mi kadın yoktu? Savaş zamanında hiç mi ülkesi için savaşan kadın örnekler yok? Dünya neden kadınların dünyası olsun. Toplum ve algısı bu gibi işleri erkeklerden bekliyor diye mi? Ama bir açıdan evet, olabilir; çünkü kadınlar maskulen elbiseleri modaya uydurabilirken erkeğin şu an için bile karşı cinsin elbiseleriyle yapması mümkün değil.

Twitter’da günümü gün ettiğim, günde on-on beş tweet attığım günlerde kadın kullanıcıların toplaşarak, haklı sebeplerle, erkek kullanıcıların hesaplarını linç etmesine çok fazla şahit oldum. Feminizm mizahı çoğu fenomenin çoktan ekmek kapısı olmuştu bile. Ben de kadını erkek karşısında ezmeye meyilli tweetler gönderen tiplerin aleyhine birçok tweet atmışımdır. Tıpkı zamanında, Elif Şafak’ın “Aşk” romanını pembe kapaklı okumak istemeyen, erkekliklerini bir tek pembe rengin bozacağını düşünen eril okuyucuları eleştirdiğim gibi. Aile içinde bile her zaman evin dişi bireylerini destekleyen biri olmama; küçükken sokak oyunlarında biz erkek çocuklara eşlik eden kız arkadaşlarımızın bizden daha cesur, daha korkusuz olduğuna milyonlarca kez şahit olmama, ortaokulda çoğunluğu kızlardan oluşan ve onlarsız liderliğimin hiçbir manasının kalmayacağını adım gibi bildiğim bir çeteyle okulda korkusuzca dolaşmama rağmen niçin uçak kullanmanın bir kadın için zor olacağı olasılığını düşündüm? Hele de kadınların zor işleri yapabilmek için herhangi bir doğal seçilim geçirmeleri gerekmediğine, zaten her şeye göğüs gerebilecek oluşlarının yaratılıştan beri var olduğuna gönülden, bu denli inanıyorken…

Kadın okuyuculara, eğer bana çok kızan olduysa, kendimi affettirmek için yazımı çok sevdiğim bir sanatçının yine çok sevdiğim bir şarkısıyla bitirmek istiyorum. Kendisi ayrıca şarkıcılığın yanında çok iyi de bir söz yazarı; bu nedenle şarkı sözleriyle dinlenirse amacıma daha da ulaşacağımı söylemek istiyorum. Çünkü şarkıda şarkıcı, kadınlar hakkında biz erkekler için bu gibi dersler veriyor: “O kadın ki Venüs’ten, oynama böyle zekiyken.”