şarkıertesi günler
dazeddigital.com

Şarkıertesi Günler

CumaAndromeda – Gorillaz

Gorillaz’ın uzun bir bekleyişten sonra çıkan son albümünden parıldayan bu parça bana göre tam Cumalık. İş, ders ya da yorucu her ne yaptıysan çıkmışsın sevdiğin insanlarla yine telaşın eksik olmadığı bir yerlerde buluşmuşsun onlarla olduğun için mutlusun ama ortamın kargaşası da üstünde. Hem sakinleştirci hem enerji verici diyebileceğim bir parça benim için. ‘Humanz’ın en sevileni olmasına şaşmamalı. “Havalı olduğu zamana dönelim çünkü yerine geçecek kimse yok. Zaten gerçeği kim biliyor? Gözlerinde yakaladım, ışık yığınlarını; bana geri akan, en iyi zamanları yaratan. Büyüyen acılar, iyi vakitler…”


Cumartesi
Fallin’ In Love (Is Hard On The Knees) – Aerosmith

Amerika Bostonlı yaşayan efsanelerin birçok bilinen, adeta marş olan hareketli parçalarının yanında sönük ve saklı kalmış olan bu cevher parça bana cumartesi günü ve gecesinin heyecanını hatırlatıyor. “Aşık olduğunu zannediyorsun, sanki bu kesin bir şeymiş gibi. Ama her düştüğünde kıçını acıtıyorsun. Eskiden güçlüydün ama şimdi yalvarıyorsun. Çünkü dizlerinin üzerindeyken aşık olmak çok zordur!”


Pazar
We No Who U R – Nick Cave & The Bad Seeds

Pazar çoğu insan için tatil demekse de diğer bir çoğu için de tatilin ‘son’ günü demek. Hala tatil olsa da o son kelimesi can sıkıcı. Bana pazarları -o son kelimesinden midir bilemiyorum ama- bir hüzün çöker. Benim için hüznün krallarından biri de Nick Cave’dir ve bu şarkı pazar hüznümü çok iyi anlatır. “Ağaç minik kuşun ne şarkı söylediğini umursamaz. Biz sabah ışığında çiy damlacıklarıyla perişan oluruz. Ve ağaçlar minik kuşun ne getirdiğini bilmez. Biz sabah ışığında çiy damlacıklarıyla perişan oluruz. Ağaçlar orada yalvaran eller gibi dururlar…”

Devamı 2. sayfada…