seçim olmanın temel özelliği
Giphy / hoppip

Seçim Olmanın Temel Özelliği

Biz peki? Biz ne olacağız, aşkımız peki? Bu bir aşk kaybı falan değil P. İnsan kan kaybından ölür, aşk kaybından değil.

Sonumuzun burada geleceğini bilmiyordum.
Sonumuzun elbet geleceğini biliyordum.
Öyle mi?
Hayır, yanlış anlamanı istemiyorum ama artık bir yerden sonra kendimden vazgeçme halinin beni terk edeceğini biliyordum. Her şeyin anlamını tatmak istiyorum ve inan P sen hayatımdayken diğer her şey anlamsızlaşıyordu.
Bunu ben istemedim.
Her zaman karşıdaki verdiğin şeylerden haberdar olmaz. Tüm verdiğim o şeyleri istenildiğinde verebileceğimi sanmıyorum zaten. Şey gibi… Birileri seni dinlerken işemeye çalışmak gibi.
İğrençsin S.
Ne var, sanki hiç işemiyorsun P.
Peki şimdi istesem?
İşememi mi? Yo hayır P yani o sadece aptal bir örnekti.
Vermeni. Tüm o verdiklerini. Neyse artık onlar.
Neyse artık onlar? Ne biliyor musun? Sadakat, kalıcılık, içtenlik ve dürüstlük…
Ve aşk da yok mu?
Olması o kadar da önemli mi? Ya da hiç gerçekten oldu mu? Sana göre aşkın tanımı Orta Çağ masallarındaki gibi değil mi? Bu kötü haberi benden duymanı istemem P ama oradaki aşıklarla yakından uzaktan alakan yok. Sen… Sen insanı kendinden nefret ettirene kadar uğraşıyorsun. Ben senden nefret etmek istemiyorum ama sen… Zorluyorsun beni işte. Ben kimseden nefret ederek yaşamak istemiyorum. Benim için ya var ol ya da öl. Ama nefret ölü birini hayatında tutmak kadar acı verici bir şey.
Sadece sen mi zor durumdasın zannediyorsun? Beni öyle bir insana dönüştüren sensin! Ben senden önce ben böyle miydim?
Benden öncesinin beni ilgilendireceğini sanmıyorum. Artık benden sonrasının da…
Gidiyor musun şimdi? İyi git… Git ama bana öğrettiğin tek bir şey için teşekkür ederim S. İlk başta tanıştığın insanla bu gün dönüp baktığın insanın ne kadar farklı iki aşağılık herif olabileceğini öğrendim, cidden.
Bak kavga etmek istemiyorum, saldırganlaşmanı da ve ağlamanı da. Ne isterim biliyor musun? Bana da sen ne öğrendin diye sormanı…
Pekala.
Öğrendiğim şey; sadakati zorlayamazsın. İllaki birileri seni hayal kırıklığına uğratır. Kimse her zaman tam istediğin kişi olamaz. İnsanlar kimde kalıcı olmak istiyorlarsa onda kalıcı oluyorlar. Kime doğru olmak istiyorlarsa ona doğruları konuşuyorlar. Kime sadık olmak istiyorlarsa sadece istedikleri kişiye sadık oluyorlar. Yani aslında sadakat bir kişilik özelliği değil. Dürüstlük de… Her şey seçimlerle ilgili. Bir an birine sadıkken zaman geçiyor ve bir başkasına sadakatsizliğinle gidebiliyorsun. Bence kişilik özelliği mevzuu artık çoktan çürüdü. Kimsenin temel kişilik özellikleri olamaz, değişir. İstese de istemese de değişir. Her şey seçimlerle ilgili işte P.
Ben çok zor zamanlardan geçiyordum ve…
Bak, her bir bahane seni hayatımda çıkışa yaklaştırır sadece. Günü kurtarmaya bile yetmez artık. Ve ben artık o çıkıştaki beyaz ışığı görebiliyorum. Suratımı yalayan ve saçlarımı uçuran rüzgarı gülümseyerek karşılıyorum.
Biz peki? Biz ne olacağız, aşkımız peki?
Bu bir aşk kaybı falan değil P. Bir daha o kelimeyi ikimiz için kullanmamanı rica ediyorum. İnsan kan kaybından ölür, aşk kaybından değil.
Peki seçimlerine ne oldu? Şimdi de beni terk etmeyi mi seçiyorsun?
Sadece zamanımı oyunlarla boşa harcamamayı seçiyorum. Seçimler değişebilir; bir an başka bir şey seçebilirsin. Zaten seçim olmanın ve seçmenin temel özelliği bu değil mi?
S… Biz?
Biz idare edebiliriz… Sinemaya falan gideriz, birlikte dondurma yeriz. Ama asla eskisi gibi çok yakın olamayız P.