sıradan olmanın nesi var
Dribbble / Ashleigh Green

Sıradan Olmanın Nesi Var?

“Sıradan Olma!” son dönemlerin en popüler sloganlarından. Ne reklamı olursa olsun bu slogan veya bu sloganın anlatmak istediği şey hemen en baş köşede oluyor; herkes gibi olma, sıra dışı ol… Peki sıra dışı olmak gerçekten artık o kadar sıra dışı mı? Bence artık illa ‘sıra dışı’ olmak istiyorsanız sıradan olmayı denemelisiniz. Ne demiş şu Adamlar: “Ben ne kadar manyağım. Yo, en çok ben çılgınım. Sana buraya yazıyom bak o kadar çılgın diilsiiin…” Herkes en sıra dışı, en çılgın olma peşinde. Pardon, daha doğrusu bunu birilerine kanıtlama peşinde.

Oysa bence sıradan şeyler de güzeldir. Hatta daha güzeldir. Şöyle cümleler kurmaz mıyız sadece kendimiz o hissi yaşadığımızı düşünürken: “Sana da oluyor mu hani…”. Kendimize bir ortak aramaz mıyız? Ve karşımızdaki biz daha yaşadığımız hissin detaylarını vermeden o hissi çok doğru bir şekilde anlattığından sevinmiyor muyuz o kişi bizi gerçekten iyi anladığı için? Aslında o hissin sadece size özel olmaması onu “sıra dışılıktan” çıkartıyor ama bu sıradanlık berberinde anlaşılma ve empatiyi de getiriyor.

[the_ad id=”1206″]

Zaten herkes kendine özeldir, hiçbir insan tıpatıp birbirine benzeyemez. Peki nedir bu sıra dışılık yarışı? Bazen öyle zamanlar geçiririz ki bir günümüzün sıradan ve rutin geçmesi için birçok şeyden vazgeçebiliriz. “Sıra dışı” en kısa vadeli hislerden biri olan heyecanı getiriyorsa, “sıradan” en gerekli ve en uzun vadeli şeyi; huzuru bize getiriyor.

Sıradanlık illaki bir sürünün parçası olmak, bir kalıba girmek olarak anlaşılsa da günümüzde, ben öyle düşünmüyorum. Asıl bence sıra dışı olmak değil sıradan olmak hiçbir kalıba girmeden kendin olmaktır. Çünkü sanırım kendin olmak yapılacak en sıradan şey. Sıra dışı olmak cesaret ister, sıra dışı yaşam kılavuzu, sıra dışı olmak sizin elinizde… Sıra dışı olmalısın, kim olursan ol sıradansan işe yaramazsın. Sıra dışı olmak için de şu yeni çıkan albümü dinlemeli, şu uzay botlarından giymeli, şöyle konuşup böyle şaka yapmalısın. Sevincini şöyle belirtmelisin, çevrim içiyken intihar etmelisin… Ne sevdiğin, nasıl sevdiğin önemli değil, sıra dışı olmak bu dediklerimizi gerektirir. Senin ne sevdiğinin, senin doğanın hiçbir önemi yok. Sıra dışı ordumuza hoş geldin! Asıl bunlar kişiliği kalıba sokan şeyler değil mi? Hepsini çöpe atalım, kendimiz olalım, sıradan olmaktan korkmayalım.

Bu yazı boyunca tam 16 kez sıradışı diyerek onu biraz sıradanlaştırdıysam kusura bakmayın.