Eşitlik Vadeden O Gereksiz Listelemeler

Sosyal medyada dolaşırken bir süredir Vice adlı “yeni kültür” vadeden oluşumun “Kadınların Hayatını Daha Katlanılası Yapmanın 100 Kolay Yolu” (100  Easy Ways to Make Women’s Lives More Bearable) isimli, okuyucularına eşitlik aşılamaya çalışan listesiyle karşılaşıyorum. Ve alt açıklamasında da şöyle yazıyor: Eğer ihtiyacınız varsa bizde daha fazlası da var.

Tıklayınca anladım ki bu “makaleyi” 8 Mart’ta yayımlamışlar ama haftada birden fazla olmak üzere sürekli tekrar tekrar paylaşıyorlar. O uzuuuun listeye girmeden önce özetle şöyle bir şeyler dönüyor: 8 Mart sabahı uyandım ve erkekler tarafından bir sürü “Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!” tweet’i görüyorum. Ve kendimi şöyle düşünürken yakalıyorum: Peki, teşekkürler ama bu kadar mı? Cinsiyet eşitliği için desteğin tüm yıl boyunca bu mu?

Şimdi evet, tüm yıl boyunca bir kez bile aklına gelmeyip sadece 8 Mart’ta bir tweet atıyorsa zaten o insana bu listeyi tıklatabileceğini sanmıyorum tatlım. Otomatik Portakal filminde Alex’e yaptıkları gibi göz kırptırmayan aletle sabitleyip baktırman falan gerekiyor… Ama dürüst olalım, o tweeti atmasaydı “ne kadar düşüncesiz bir hödük” yorumu yiyecek miydi yemeyecek miydi? Ayrıca bu şekilde tweet atman –belki Twitter bile kullanman- insanlar olamaz mı?

Başka bir açıdan bakarsak “böyle tweet atan erkekler görüyorum ve cidden mi diye soruyorum” tarzındaki yaklaşıma sahip bir kadınsan otomatik olarak cinsiyet eşitliğine önem verirsin ve böyle konulardan asla sorumlu tutulmazsın, sadece erkekler aşırı hassasiyet ve özen göstermek zorundalar demiş olmuyor musun?

O zaman cinsiyet eşitliğini bir “kadın” olarak en başta sen ezdin canım. Neyse, buralarda daha fazla oyalanmadan asıl eğlenceli kısma gelmek istiyorum: LİSTE! Meraklanmayın 100 maddeyi de buraya sıralamayacağım sadece ilk 25 tanesinden de birkaç madde seçtim, isteyenler tüm listeye şuradan bakabilirler.

[the_ad id=”1206″]

  • Bir kadına herhangi bir şeyleri açıklarken kendinize zaten çoktan biliyor olabilir diyin. O konu hakkında sizden daha fazla şey biliyor olabilir. 

Iıı şey, ya bu bana cidden asıl siz kadınları aşağılıyormuşsunuz gibi geldi… Daha ilk maddeden.

  • İlişkili: Sakın feminizmi bir kadına açıklamaya çalışmayın. 

Bence böyle yaparak, kadınları bilerek cehalete mecbur bırakıyorsunuz sanki. Birinci maddeden bile daha salak. Ve şey diye bir şey vardı ya hani, ne oldu ona? Cinsiyet eşitliği… İlişkili: Cidden ne saçmalıyorsun sen?

  • Servis elemanı olarak çalışan kadınlara nazik davranın. Onlara ekstra bahşiş verin (ama garip şekilde değil.)

Cinsiyet eşitliği? Gerçekten bu cinsiyet eşitliğini kafaya takmış olan insanlar tarafından hazırlanmış bu listenin her maddesine “Hani cinsiyet eşitliği nerede?” yazılabilecek olması çok gülünç değil mi? Gerçekten üzülüyorum çünkü bu konuda bir şekilde ilerleme kaydetmek isteyecek bir erkeği koşarak uzaklaştıracak şekilde davranılıyor.

  • Kadınlara güvenin. Size bir şey öğrettiklerinde gidip kontrol etme ihtiyacı hissetmeyin. Ve o konuyu özellikle onların önünde internetten aratmayın.

Hayatında bir kez bile mutfağa girmemiş bir kadın size makarna yapmayı öğretiyorsa hayatınızın sonuna kadar katı ve yanık makarna yiyin ama sakın şüphe etmeyin, doğruluğunu sorgulamayın. Çünkü kadınlar mükemmel ve eksiksiz varlıklardır. Evet, bence de mükemmeller ama tatlım bu şekilde değil.

  • Bir kadını nitelemek için pozitif sıfatlar kullanın. “Güzel”, “tatlı” ve “sevimli” sıfatlarını değil; “yetenekli”, “zeki” ya da “eğlenceli” gibilerini tercih edin.

Vay, şimdi de sıfatlar arası ayrımcılık öyle mi? Lütfeeen… Zaten sen güzel, tatlı ya da sevimli gibi sıfatları kötü ve aşağılayıcı kabul edersen, anormalleştirmeye çalışırsan başkası ne yapmaz be güzelim? Ay, pardon.

  • Bir kadını başka kadınları aşağılamadan niteleyin. “Diğer kızlara hiç benzemiyorsun…” bir iltifat değildir. Diğer kızlara benzemek istiyorum çünkü diğer kızlar harika!

Şey, bu senin algıladığın anlamda söylenen bir şey değil biliyorsun değil mi tatlım? Ayrıştırmayı bırak! “Ayrıştırmak istiyorum çünkü ayrıştırmak harika!”

  • İzlediğin/ dinlediğin/ okuduğun şeylerin kaçı kadınlar tarafından yaratılmış? Kitaplığını cinsiyet dengesine göre düzenle.

Gerçekten alındım çünkü böyle diyerek asıl kadınları daha az yeteneklilermiş gibi gösteriyorsun. Müzik, edebiyat ve daha doğrusu sanat cinsiyetsiz bir şeydir. Tabii ki içine özgün şekilde yapmaktan gelen kendi cinsiyet motifleri katılıyordur ama demek istediğim, ben bir şeyi dinlerken/ izlerken/ okurken yaratıcısının cinsiyetine bakmıyorum ki! Eğer daha fazla erkek yazar okuyorsam kitap daha çok hoşuma gittiği içindir yazarın cinsiyeti değil!

[the_ad id=”1206″]

En korktuğum şeylerden biri, feministi bir saç kesiminden ibaret sanan bazı kadınların bu tarz bir listeyi ilk okuduklarında içlerinden, “Evet, be! Tabii böyle davranacaksınız, oh ne güzel söylemiş!” tarzında nidaların geçtiğini çok iyi biliyor olmam ve bu sebeple de karnıma ağrı girmesi.

Çünkü yapmayın, feminizm bu değil! Feminizm, “erkekleri hamur gibi alıp istediğimizi yaptıracağız; onu deme, böyle yapma ama ben ne istersem yaparım ve haklı olurum” demek değil. Hepimiz birbirimize saygı duymak zorundayız, evet. Ama HEPİMİZ bunu HERKESE karşı yapmak zorundayız.

Cinsiyet eşitliği istiyorsak bunu en azından adalet istediğimiz alanlarda biraz daha evrensel düşünerek yapabiliriz. Birbirimize nefret beslememize ya da kendimizi üstün görmemize gerçekten gerek yok. Herkes, kadınız ve kadınlık yönlerimizle mutluyuz deme hakkına sahip olmalı. Ve bu tarz yazılar, listeler bence en çok bu özgürlüğe dem vuruyor.

Bu arada; söyledikleri hiçbir şey yanlış değil, gerçekten. Hatalı sadece… Tüm “kadın” kelimeleri “insan” kelimesiyle değiştirildiği an bence herkes için hem kendi iç huzuru hem dış dünyayla bağlantısı bağlamında daha yaşanılası bir dünya kaçınılmaz olacaktır. “İnsanlara güvenin…” ya da “Servis elemanı olarak çalışan insanlara nazik davranın…” kulağa daha EŞİT gelmiyor mu? Eşit olmak için ayrıştırmayalım.

Bu arada VICE’ın aşırı feminizm kapağı ardında aslında kadın düşmanlığı aşılamak istediğini bir ben mi düşünüyorum?