Kirle Bütünleşen Kutsiyet: Ganj Nehri’ndeki Kirlilik
News18

Kirle Bütünleşen Kutsiyet: Ganj Nehri’ndeki Kirlilik

Ganj Nehri -doğrudan veya dolaylı- kendisine yemek, su, temizlenme ve tarım kaynağı olarak bel bağlayan 420 milyon insanı etkileyerek dünyadaki diğer nehirlere kıyasla bu alanda bir rüçhan kazanıyor. Nehre her yıl tapınma ve yıkanma amaçlı giden insanları ise henüz bu sayıya dahil etmedik. Peki, hem yerel hem de ulusal olarak insanların üstünde bu denli büyük bir etkiye sahip bir nehir nasıl oluyor da bu kadar mide bulandırıcı olabiliyor? Tabii ki bu soru cevaplanmadan önce Hindistan’daki kirlilik konusunun çevresel olarak ele alınması gerekiyor.

içeriğin devamı çarpıcı görüntüler içerir

Günlük yaklaşık 1 milyar litre arıtılmamış pis su nehre dökülüyor. Bu miktarın son 20 yılda iki katın üzerine çıktığı tespik edilirken uzmanlar, gelecek 20 yılda ise %100 bir artış bekliyor. Hindistan’ın nüfusunun son 25 senede hızlıca artması ve ülke sanayisindeki gevşeklikler, nehirdeki kirliliğin doruğa ulaşmasındaki büyük sebeplerden birkaçı.

[ts_row] [ts_one_half]

all-about-india.com
Resmin üstüne tıklayarak resmi büyütebilirsiniz.

[/ts_one_half] [ts_one_half]

wsj.com
Resmin üstüne tıklayarak resmi büyütebilirsiniz.

[/ts_one_half] [/ts_row]

Yılda binlerce ceset nehir kıyısında yakıldıktan sonra geriye kalan çokça yapı, ölenlerin ruhlarının direkt olarak cenette gideceği umuduyla nehre salınıyor. İstenmeyen olarak kabul edilen veya gayrimeşru binlerce bebek, sığır ve diğer hayvan ölüleri de yine doğrudan Ganj’a bırakılıyor. Cesetler çoğu zaman kimse tarafından fark edilmiyor fakat bazen de ruhlarını arındırmakla meşgul kişilerce bilinçli olarak görmezden geliniyor.

Nehrin 20 yıldan fazladır bu şekilde olması eski moda insanların inkâr ve cahilliklerinden kaynaklanıyor. Hindu halkı, kutsal Ganj Nehri tanrısı mother Ganganın (Ganga Ana) kendilerine hastalık getirdiği gerçeğini kabul etmek istemiyor. Onlar için nehir daha çok, umut getirici ve ruhları arındırıcı olarak görülüyor.

[the_ad id=”1206″]

Ganj’a kirlilik getiren ana sebeplerden bir diğeri de atıkları arasında krom vb. zehirli kimyasallar bulunan deri sanayisi. Sanayide kullanılan zehirli atıkların nehre dökülmesi nehrin en yavaş aktığı kuraklık sırasında gerçekleşiyor. Bu dönem, ayrıca sanayinin nehre en çok atık bıraktığı dönem. Küreselleşmenin yanı sıra bölgesel, yerel ve ulusal yönetimlerin nizamlarındaki fıkdan sebebiyle neredeyse her hafta ortaya çıkan fabrikalar, durumun iyiye gitmesine engel oluyor.

Tüm bunlar, kendi başlarına zaten birer problemken ayrıca ülkeye her yıl ibadet amaçlı gelen birçok insan da düşünülünce olayın vahametinin katbekat arttığı görülüyor.

ganga-ma.blogspot.com.tr
Resmin üstüne tıklayarak resmi büyütebilirsiniz.

Şimdi ise nehir; çocuk ölümleri, deri problemleri ve diğer pek çok hastalığın ana nedeni. Ganj’ın ana kolu Yamuna Nehri ise 15 yıldır su ve deniz yaşamından yoksun.

Nehrin bu denli kirlenmesinin başka sebebiyse Hindistan’ın büyüyen nüfusuna yetişmeye çalışan ve suyu Ganj’dan alarak filtreleyen sulama kanalları ile Ganj Nehri’ndeki su seviyesinin -özellikle de kuraklık dönemleri- düşmesi. Ganj Nehri’nde yaşayan yerli yunusların yok olması da keza başka bir etken.

Antrparantez, nehir için umutlar tamamen yok olmuş da değil. Ganj Nehri’nin temizlenmesi için Dünya Bankası’nın Hindistan’a 1 milyar dolar gibi büyük meblağda borç para verdiği biliniyor. Üstelik nehrin arındırıcı etkisinin sadece inanışta değil bilimsel anlamda da kanıtları bulunuyor: Ganj’ın, bakterileri yok eden küçük cisimlere denilen, bakteriyofajlarla dolu olduğu düşünülüyor. Nehrin oksijeni tutup kendinde sakladığı da bilinmekle birlikte bunun nedeni hakkında ise henüz bir fikir yok. Bu da demek oluyor ki nehirde canlılık henüz devam ediyor.

Kaynak