Tabletleri ve Akıllı Telefonları Ne Zaman Şarj Etmeliyiz
Kimchi Lee / Dribbble

Tabletleri ve Akıllı Telefonları Ne Zaman Şarj Etmeliyiz

Bazılarımız bir tane, bazılarımız da gırla teknolojik alet kullanıyor, evet. Fakat onları ne zaman şarj edeceğimiz konusunda, sanırım, pek de bir fikrimiz yok. En başta benim… İki sene önce aldığım, markası Apple, telefonun bataryasının iki sene sonra beni çileden çıkardığına şahit olunca aynı markanın yeni geçtiğim diğer model telefonunda da böyle bir şey yaşamak istemedim ve interneti didik didik araştırdım. Çoğu site öyle, çoğu site böyle söylüyor derken bir yardım forumunda bir kullanıcının gelen sorular üzerine açtığı bir yazıyı gördüm. Tavsiyesi lityum-iyon pil takılı cihazlar üzerine olduğu için sadece Apple gereçlerine yönelik bir açıklama da olmuyor yaptığı zehabımca çünkü artık yeni çıkan çoğu teknolojik cihaz lityum-iyon pillerle geliyor.

Türkçe sitelerde gece cihazı şarja takmayından tutun telefon şarjdayken telefonunuzla oynamayınlara kadar türlü senaryolar anlatılıyordu. E, bu zamana kadar hiçbirini yapmamış biri olarak bu tür öğütler veren siteleri es geçtim ve derdime İngilizce derman bulmak istedim. O dilde de cihazı %100 şarj olduktan sonra şarjdan çekmek ve bataryayı tamamıyla %0’a düşürerek cihazın kendi kendine kapanmasına engel olmak gibi maddeler kullanıcılara öğütlenmişti. Arama tarama işlemine ben de size az aşağıda çevirisini yayımlayacağım siteyi bulana kadar devam ettim. Hem bütünüyle içinde lityum-iyon pil bulunan cihazlara hitap etmesi (Bu arada aldığınız cihazın pil türünü, ilgili üreticinin ilgili cihaz için yaptığı bilgilendirme kısmında görebilirsiniz.) hem de aldığı derecelendirmeyle güzel de iki yorumu beni nedense tatmin etti. Bu gönderiyi paylaşarak ben bundan sonra bu taktiği uygulayacağım mesajını veriyorum. Sizin kendi uyguladığınız yöntemi değiştirip değiştirmemeniz de baştan aşağı size kalmış tabii ki.

[the_ad id=”1206″]

Bu satırlardan sonraki hiçbir bilgi bana ait değil, hepsi şuradaki yardım içeriğinden intizamla çevrildi.
Birkaç önemli bilgi:

  • Şarj denen şey aslında cihazın içinde, sandığımız gibi bir adaptör veya o “şarj” kablosu değil.
  • Sadece bir kez bile pilin tamamen boşalması, lityum-iyon piller için ölüm demek.
  • Yeni nesil telefonlarda ilk maddede bahsedilen şarj akıllı bir şekilde tasarlanmış. Cihaz %100 şarja ulaştıktan sonra cihazın akımını kesiyor, aslında sayısal olarak %100 gözükse de cihazda maksimum düzeyde şarj bulunmuyor. Bu da cihazın yüksek dozda güç almasını engelliyor ve cihaz %0’a ulaşarak kapansa dahi içinde enerji bırakıyor zira pilin tamamen tükenmesi ikinci maddede de açıklandığı üzere pili öldürebiliyor.
  • Telefonların bataryalarına yapabileceğimiz en büyük kötülük, telefonları kullanırken cihazlar %0’a gelip kapandığında onları uzun süre şarja takmamak. Çünkü, az önce de yazıldığı gibi, bu şekilde kapansa dahi içindeki şarj kendinde enerji bırakıyordu fakat onu uzun süre şarja takmamak, bu enerjinin de yok olmasına ve bu da onun intiharına neden oluyor. Aynı şekilde telefonu veya tableti periyodik olarak şarj etmeden açık bırakmak da bataryaya ciddi zarar veriyor.
  • Kaliteli kablo kullanmak, hem bataryaya hem de size herhangi bir zarar gelmesini engelliyor. Bu madde, kabloların cihaz üreticisinin kendisinden olması zorunluluğunu getirmiyor ancak kabloların en azından cihaz üreticisinden lisans alarak üretilmesi gerekli.
  • Tabletler için telefonları şarj eden adaptör yeterli gelmediğinden cihaz üreticileri, özel olarak yüksek voltlu adaptörler üretse de bu adaptörler akıllı telefon ve diğer lityum-iyon pilli cihazları şarj etmek için de kullanılabiliyor. (En azından Apple’da durum bu şekilde.)

Peki şarj etmenin bir kuralı var mı? Pek yok. Cihazlarınızı istediğiniz zaman ve istediğiniz uzunlukta şarj edebilirsiniz. Yani şarj etmek için pilin tamamen bitmesini veya şarjdan çekmek için de pilinizin tam dolu olmasını beklemeye hiç gerek yok (Aksine pili tamamen bitirmek cihaz için kötü olabilir.) Yani %40’da veya %20’de iken şarja takıp %80’de şarjdan çekmek, mantıklı bir hareket gibi duruyor ama karar tamamen size kalmış. Sadece cihazlarınıza bunu yaparken zarar vermeyin yeter.

En güzel alışkanlık, cihazı gece boyunca şarja takmak (Lisanslı kablo ve başlık ile.) Cihazınızın akıllı pili zaten %100 olduğunda akımı kendisi keseceği için herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Üstelik böyle yaparak güne tam dolu bir şarjla başlayabilir ve eğer varsa WiFi yardımıyla aynı zamanda gece bir şeyler de indirebilirsiniz.