Sim Hem Çevreye Hem de İnsan Vücuduna Zarar Veriyor
RCA

Sim Hem Çevreye Hem de İnsan Vücuduna Zarar Veriyor

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları, sim kullanımına karşı küresel bir yasak kampanyası başlatmış durumda. Taşıdığı risklerin yararlarına kıyasla –ki bence herhangi bir yararı yok– fazla olduğu ortaya çıkınca sim kullanımının tehlikeli olduğu fikrinde karar kılan çalışanlar, sime karşı atılması gereken ciddi adımların olduğunu belirtiyor.

Neden?

“Karalayacak başka hiçbir şey mi yok? Örneğin: petrol… Örneğin: plastik…” diyebilirsiniz. Aslında kendiniz söylediniz. Tıpkı plastik gibi simin de kullanımının durdurulması doğru bir karar çünkü kendisi de bir plastik. Çoğu sim plastikten yapıldığı için mikroplastik bir materyal sayılıyor. Yapısındaki alüminyum ve P.E.T. (Polietilen tereftalat), simi hem göründüğü kadar masum bir madde olmaktan alıkoyuyor hem de plastik malzemenin her türlüsü gibi çevreye karşı bir tehdit oluşturuyor.

Ne gibi riskler taşıyor?

Öncelikle doğada çözünmüyor. Küçük olduğu için simin yutulabilen bir malzeme olması kolaylaşıyor. Canlılar tarafından yutulduğu için de besin zincirinin kirlenmesine sebep oluyor. Bu durumdan özellikle deniz canlılarının mağdur olduğu biliniyor ki Dünya okyanuslarındaki mikroplastik sayısının 51 trilyon parça olduğunun üstünde duruluyor. P.E.T.’nin etikleri üzerinde çalışan Massey Üniversitesi’nden çevre antropologu Dr. Trisia Farrelly, bu tür ürünlerin salgıladığı kimyasallar nedeniyle insan ve hayvan vücudundaki hormonların bozulmasına yol açtığını söylüyor. Bahsi geçen kimyasallar, ayrıca kanser ve çeşitli nörolojik rahatsızlıkların da önünü açıyor.

mikroboncuk
Mikrotanecikler içeren bir diş macunu.
Neredeyse her yerde kullanılıyor

En çok kozmetik ürünlerinde kullanılan sim, tekstil ve sağlık ürünlerinde de kendini gösterebiliyor. Sağlık ürünlerinde daha çok mikrotanecikler olarak bilinen boncukların etkileri de en az simin etkileri kadar rahatsız edici. Özellikle durulama suyuyla kanalizasyondan suyollarına dökülen mikrotanecikler, su altı canlıları için büyük tehlike arz ediyor.

Kimse bir şeyler yapmıyor mu?

Kötüleme kampanyalarına ek olarak ABD’nin Sağlık Bakanlığına bağlı FDA isimli devlet kurumu, 2015’te “Mikrotaneciksiz Sular” hareketini başlatmıştı. Ülkedeki şirketleri denetleyerek mikrotanecik içeren ürünlerin üretimi ve dağıtımını yasaklayan kurum sayesinde bu tür yollarla ekosistemi kirletmek biraz daha zorlaşmış gibi görünüyor. Aynı zamanda kozmetik şirketi Lush da ürünlerindeki simi doğada çözünen sentetik alternatiflerle değiştirdiğini duyurmuş, gönülleri fethetmişti.

Özellikle makyaj vlogger’larının muhteşem bir artış gösterdiği günümüzde simden kurtulmak biraz güç gibi dursa da çevre için bu adımın atılması gerektiği konusunda ben de bilim insanlarıyla aynı görüşteyim. Bazı diş macunları, yüz yıkama jelleri, vs. gibi mikrotanecikli ürünleri de satın almayarak ekosisteme bir etki bırakabilmek pekâlâ mümkün.

Kaynak