Yılda En Az 100 Kitap Okuyabilmek Mümkün
Adam Ziskie / Dribbble

Yılda En Az 100 Kitap Okuyabilmek Mümkün

Eğer hedeflediğinizden az okuyorsanız yalnız değilsiniz. Bu gerçeği fark etmek sizin de canınızı sıkmaya yetiyorsa alışkanlıklarınızı gözden geçirmenin vakti gelmiş demektir. Neyse ki vereceğimiz birkaç tüyo sayesinde yılda en az 100 kitap okuyabilmek size o kadar da zor gelmeyecek. Otto von Bismarck, kitap okumayla alakalı düşüncelerini şu şekilde belirtmişti: “Ahmaklar, deneyimlerden öğrenirler. Bense başkalarının deneyimlerinden öğrenmeyi tercih ederim.”

Dünyada bir yerlere gelebilmenin biricik anahtarı kendini eğitmekten geçer ve bunun için de okumaya ihtiyacımız var. Nasıl daha çok okuruz, bakalım:

Toplu alın

Kitapları alabilmek için para ve okuyabilmek için de zaman gereklidir. Herkes, gerçekten isterse kitap okumak için ufak da olsa boş zaman yaratabilir. Para meselesiyse minik minik birikimlerle çözümü o kadar da zor olmayan türdendir. Bununla alakalı da Erasmus’un çok güzel bir alıntısı mevcut:

Az bir param olduğu zaman kitap almaya giderim. Eğer geriye bir şey kalırsa onunla da yiyecek ve giysi alırım.

Kitaplara harcanan paranın ve zamanın buna değeceğine emin olabilirsiniz. Savurganlık, ancak satın alındıktan sonra okunmayan kitaplar için söz konusu olabilir.

Çok fazla okumak için aynı anda çok fazla kitap satın almalısınız. Çünkü eğer yaşadığınız yerde çok fazla kitabınız olursa okumak için de çok fazla seçeneğiniz olacaktır. Dikkat ettiyseniz okuduğunuz çoğu kitabı ne okuyacağınızı baştan planlamadan seçmiştiniz. Oturup,

— Ocak ayında şu kitabı okuyacağım, dememiştiniz.

Bir kitabı bitirirsiniz ve sonra rezervlerinize bakıp okuyacağınız diğer kitabı seçersiniz. Sıradaki kitap için çok fazla düşünmeyin çünkü bu, sizi kitap incelemelerini saatlerce okumaya sürükleyecektir ki asıl zaman kaybından biri de bu.

Yeni bir yazar keşfettiniz ve yazarın önce hangi kitabını okumanız gerektiğini mi araştırıyorsunuz? Yapmayın. Tüm eserlerini alın ve hepsini okuyun. Kitap rezervinizin olması, gücün sizin elinize geçmesini sağlar. Ayrıca okumamak için de bir bahaneniz kalmaz.

S(ürekli) O(kuyor) O(lun) (S.O.O. Kuralı)

S.O.O. Kuralı şu demektir: En küçük bir boşluğunuzda bile okuyun. Hafta içi her gün en az bir saat ve hafta sonu iki gün de belki daha fazla okumak, size çok büyük hız kazandıracaktır.

S.O.O.’ya göre:

 • Metroda okuyun.
 • Bebeğinizi emzirirken okuyun.
 • Yemek yerken okuyun.
 • Hastanede sıra beklerken okuyun.
 • İşteyken / okuldayken okuyun.
 • Gün içinde herkes Facebook uygulamasını 113.kez açarken siz, okuyun.

S.O.O. Kuralı’na ne kadar çok uyarsanız yıl içinde en az 100 kitap okuyabilmeye de o kadar yaklaşmış olacaksınız. Nasıl mı? Çoğu insan, genellikle bir saatte 50 sayfa kadar okur. Eğer haftada 10 saat okursanız yılda ortalama 26.000 sayfa kadar okumuş olacaksınız. Genel olarak her kitabınızı da 250 sayfa içeriyor olarak kabul edersek yılda 104 kitap okumuş oldunuz bile.

Bu hızda giderseniz -iki haftalık bütün bir araya rağmen- yılda 100 kitap okuyabilirsiniz. Bu, yatırımınızın güzel bir karşılığı olmaz mıydı?

[the_ad id=”1206″]

Yalnızca ilgilendiklerinizi okuyun

Bazı kitaplar çok iç sıkan türden demek yanlış olurdu çünkü her kitabın yazımından yayımına kadar çokça emek sarf ediliyor fakat size de kendisi çok güzel olduğu halde kendisinden hiçbir şey anlamadığınız bir kitap hiç rast gelmedi mi?

Her kitap, herkes için değildir. Çok satan bir kitapta yazarın diline katlanamıyor olabilirsiniz veya henüz o kitabı okumak, o an iyi bir fikir gibi gözükmüyordur…

Velhasıl, bir kitapta bir sayfadan diğerine geçmek sizin için işkenceyse o kitabı bir kenara koyun ve okumak için daha çok heyecanlandığınız bir tanesine geçin.

Kendi hayatınızla uyuşan konulara sahip kitaplar okumayı tercih edin. Dünyada insanlar, 2000 yıldır kitap yazıyor ve akla hayale gelmeyecek konularda bile sayısız kitap bulunuyor. Bu fırsatı kendiniz için kullanmayı unutmayın ve ilginizin sıfır olduğu kitapları okumakla uğraşmayın.

İlgileriniz ve hobileriniz nelerse onlarla alakalı kitaplar seçin. Hayran olduğunuz kişileri anlatan kitaplar okuyun. Bir kitabı yalnızca çok satan veya klasik olarak nitelendirilmiş diye okumayın.

Aynı anda farklı kitaplar okuyun

Gün içinde enerjimiz, anlaması zor konulara sahip kitaplar için günün hele de son saatlerinde fazla yetersiz kalabilir. Bu sorunu çözmek için normalde okuduğunuz kitap yerine anlaşılması daha kolay başka bir tanesine geçebilirsiniz.

Uyumadan önce biyografiler, vücut enerjimiz için daha verimli olabilir çünkü genelde hikâye gibidir. Bilim kurgu türündeki eserler de akşam için tercih edilebilecek başka bir türdür.

[the_ad id=”1206″]

Bilginin tadına varın

Bilgi, kullanıldığı zaman güzeldir. Fakat onu kullanabilmek için de bazı tekniklere ihtiyacımız var:

 • Bir kitabı okurken yanınızda bir de kalem bulundurun ki önemli notları sayfa kenarlarına yazabilesiniz. Ayrıca sizin için mühim olan cümlelerin altlarını çizmeyi de unutmayın (Dijital olarak kitap okurken yanınızda kalem bulundurmama avantajına sahipsiniz çünkü cihazınız, zaten bu tür özelliklerle donatılmış.) Fakat dikkat edin, bağımlılık yapabilir. Sizin ilginizi gerçekten yakalayan cümleleri çizmeyi seçin.
 • Daha sonra hatırlamak istediğiniz cümleleri içeren sayfaları kıvırarak cümlelerin yerlerini kaybetmemeye dikkat edin veya o sayfaların fotoğraflarını çekip saklayın.
 • Kitabınızı bitirdikten sonra geri dönüp aldığınız notları bir gözden geçirin.
 • Kitabın ne ile alakalı olduğunu kendi cümlelerinizle ifade edin. Kitabın yazarının kitap aracılığıyla size vermek istediği dersler var mı bunlardan haberdar olun.
 • Favori alıntılarınızın birer kopyasını alın.

Burada amaç, kitabı baştan sona yeniden oluşturmak değil de kitabın aktardığı bilgileri daha sonra kolayca geri çağırmaya yardım edebilecek teknikleri göstermek.

Okuyabildiğiniz kadar okumaya çalışın fakat öğrendiklerinizin pratiğini yapmaktan asla vazgeçmeyin çünkü gerçek olarak en önemli şey bu. Kitap okumak için saatlerinizi harcıyorsunuz, o saatlerin buna değmesine izin verin.

Kaynak