Addams Ailesi ve dahası: Aralık ayında vizyona girecek en iyi 5 film

2019 biterken şöyle güzel güzel sinemalara gidelim. Soğuğu dışarıda bırakalım; sıcak ve tuzlu patlamış mısırlarımızı yerken filmler izleyelim yılın son ayında.

Addams Ailesi

Evet evet, o bildiğimiz Addams ailesi! Fantastik korku temalarına olan düşkünlüğüm, en temelden bu manyak aileye dayanıyor işte. Shrek 2, Madagaskar 3, Canavarlar Yaratıklara Karşı filmlerinin yönetmeni ve DreamWorks’ün neredeyse her işinde parmağı bulunan bu Conrad Vernon imzalı filmde seslendirmeleri de birçok ünlü isim yapıyor: Chloe Grace Moretz, Allison Janney, Charlize Theron, Oscar Issac… Tabii, biz dublajsız izleme fırsatını sinemalarda bulamayız gibi geliyor bana. Fragmana bayıldım, bol göndermeli ve yaşça minik biriyle gittiğinizde hiç sıkılmadan izleyebileceğinize de eminim. Hatta belki daha mı çok eğlenirsiniz?

Vizyon Tarihi: 6 Aralık

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

Hepimizin tamamen okumadan es geçeceği Portrait de la Jeune Fille en Feu, Fransız yapımı bir dönem filmi. Ama dönem filmi deyince öyle sıkıcı, uzun, tarihsel silsileler aklınıza gelmesin; aslında film, bir yasak aşk hikayesi. 18. yüzyıl Britanyasında genç bir ressamın manastırdan evlenmek üzere çıkan başka bir genç kadına aşık olmasını konu eden film, ülkemizde daha önce Filmekimi kapsamında da gösterilmişti ama maalesef ben kaçırmıştım. Konu kısaca şu: Marianne, bir adada izole şekilde yaşayan bir ressamdır ve manastırdan yeni ayrılıp evlenmek üzere olan Heloise’nin portresini çizmek üzere görevlendirilir ancak bunu Heloise’nin haberi olmadan yapmalıdır. Gündüzleri Heloise’yi izleyip geceleri resim üzerinde çalışan Marianne ile zaten gönülsüzce evlenmek üzere Heloise arasında beklenmedik bir yakınlaşma ile olaylar gelişir.

Vizyon Tarihi: 6 Aralık

Uzun Kız

Daha 30’una bile gelmemiş olan “genç” yönetmen Kantemir Balagov’un tarzına yakışır şekilde depresif ve çaresizlik – tükenmişlik ikilisinin deliliğini bir arada sunan bir film Uzun Kız. (Balagov, 2017’de henüz 26 yaşındayken TESNOTA filmi ile Cannes’da en iyi yönetmen ödülünün sahibi olmuştu.) Film, 1945’te 2. Dünya Savaşı’nın hemen ardından yollarını ve ruhlarını bulmaya çalışan iki kadını bize anlatıyor. Bir kez daha görüyoruz ki savaş yalnızca binaları ve şehirleri yıkmıyor, insanları da parçalayıp geçiyor hem fiziksel hem zihinsel olarak. Filmin kaynağı da 1983’te Nobel ödüllü Svetlana Alexievich’in “The Unwomanly Face of War” kitabıymış.

Vizyon Tarihi: 6 Aralık

Lara

Çok merak içindeyim. Günlük hayatın çizgisinden cinnete doğru uzayan bu tarz filmlere bayılıyorum! Fragmanını izlediğimde o insani duygular, zaaflar ve zayıflıkları film bana ağır şekilde hissettirdi. Filmi şimdiden sevdim. Lara, 60. yaş gününde oğlu Viktor’un vereceği ilk piyano konserini kutlayacaktır. Lara, ne kadar mutlu olsa da endişelerini durduramaz ve konserin yeterince iyi olmayacağından endişe duymaya başlar. Oğluyla da sağlıklı iletişime giremeyen Lara, konseri kurtarmaya karar vererek kalan tüm biletleri satın alır. Her şeyi kontrol etmeye çalıştıkça işler daha da yoldan çıkmaya sürüklenir.

Vizyon Tarihi: 20 Aralık

Skandal

Acayip yıldızlı kadrosuyla çok önceden konuşulmaya başlayan Bombshell, son zamanlarda medyanın ilgisini çekerek belli farkındalıklara yol açan “ünlüler dünyasındaki” (Bu lafı da hiç sevmem ama anladınız işte.) taciz vakalarından belki de en büyüyüğü olan 2016 Fox News olayından yola çıkılarak kurgulanmış. Bu konunun farkındalık yaratma ve kamuoyu oluşturmasının yanı sıra popüler kültür ve sanata da yansıdığını doğal olarak görmekteyiz. Filmde gerçek karakterlerin yanı sıra kurgusal karakterlerin de olduğu biliniyor. Patron Roger Ailes’ın taciz skandallarını dillendirmeye cesaret eden kadınlarını Margot Robbie, Nicole Kidman ve Charlize Theron oynuyor. “Kötü adam” olarak ise John Lithgow seçilerek (Bu adam bana Dexter’dan beri hiç tekin gelmiyor zaten.) filme cuk oturtulmuş. Filmin yönetmeniyse aslında Zor Baba gibi ikonik komedi filmlerinden tanıdığımız Jay Roach.

Vizyon Tarihi: 20 Aralık