Healthline Media

Çözünebilir Kahve: Yararlı mı Zararlı mı?

Düzenli kahve tüketiminin sağlığa olan faydaları bilinse de aynı şey çözünebilir kahve için de geçerli mi? Çözünebilir kahve yararlı mı zararlı mı?

Hızlı ve ucuz kahve keyfi için popüler bir seçenek olan çözünebilir kahve, bazı ülkelerdeki kahve tüketiminin neredeyse yüzde ellisini karşılıyor. Düzenli kahve tüketiminin sağlığa olan faydaları bilinse de aynı şey çözünebilir kahve için de geçerli mi?

Çözünebilir kahve nedir?

Bu tür kurutulmuş kahve çekirdeklerinden elde edilerek yapılan bir kahve türü olarak biliniyor. Çekirdeklerin işlenmesinden sonra çekirdeklerdeki su alınarak geriye kalan kahve tozunun suyla temasında çözülmesiyle birlikte bu tür, meydana gelmiş oluyor. Çekirdeklerin kurutulması spreyleme veya dondurma şekliyle yapılabilmekle beraber iki şekilde de kahvenin aroması ve kalitesinde herhangi bir bozulma söz konusu değil. Çay kaşığı ölçüsü baz alınarak toz halindeki kahvenin sıcak su içerisinde hazırlanması ise bu tür kahvenin en bilindik servis edilme yöntemleri arasında.

Çözünebilir kahve çeşitli antioksidanlar ve besin değerlerini içeriyor

Kahvenin antioksidan içermesi sağlığa en büyük faydalarından biri olarak görülüyor. Çözünebilir kahve de tıpkı demlenmiş kahve gibi –hatta bazen daha fazla– çeşitli antioksidanlar içeriyor. Ayrıca bir bardak toz halindeki kahve içerisinde sadece 7 kilogram kalori bulunmasına karşın az miktarda da olsa magnezyum, potasyum ve B3 vitamini bulunuyor. Ancak demlenmiş kahveye kıyasla toz kahve, içerisinde daha az kafein ve maalesef daha çok akrilamid barındırıyor.

Akrilamid nedir?

Akrilamid, kahve çekirdeklerinin işlenme aşamasında ortaya çıkan oldukça zararlı bir kimyasaldır. Buranın yanı sıra çok çeşitli besinlerde, sigara ve kişisel bakım ürünlerinde de akrilamidin bulunduğu biliniyor. Bu kimyasala uzun süre maruz kalınması bedendeki sinir sisteminde çeşitli hasarlara yol açabiliyor ve kanser hücrelerinin oluşumunu hızlandırıyor. Ancak kahve içerisinde bulunan akrilamid, kimyasalın zarar verebileceği seviyenin çok altında olduğu için herhangi bir probleme sebep olmuyor.

Çözünebilir kahvenin sağlığa oldukça yararı dokunuyor

Kahve içmenin faydalarını çözünebilir kahve içerken de görmek pek şaşırtıcı olmasa gerek. Tıpkı taze demlenmiş kahve gibi toz halindeki kahve de beyin fonksiyonlarını arıtıyor, metabolizmayı çalıştırıyor, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalık risklerinin oluşmasını geciktiriyor ve ömrü uzatıyor. Ancak bu faydaların veri bazlı bilgiler ve riskleri engelleyici değil geciktirici etmenler olduğunu unutmamak gerekiyor. Çok sayıda faydası bulunan kahve içiciliğinde aşırıya kaçmak uykusuzluk, çarpıntı ve anksiyeteye de sebebiyet verebiliyor. Günde 3 veya 5 bardak çözünebilir kahve tüketmek, ortalama olarak görülüyor.