Fotoğraf Sanatçısı Tim Flach ve Nesli Tehlikedeki Hayvanları Fotoğrafladığı Projesi: Endangered

Fotoğraf sanatçısı Tim Flach, nesli tehlikedeki hayvanları fotoğrafladığı projesi Endangered ile insanların doğal yaşama olumsuz etkilerine dikkat çekiyor.

Hiçbirimiz şu gerçeği görmezden gelemeyiz: İnsanlar olarak doğal yaşama oldukça zarar veriyoruz ve hatta bunu çoğu zaman göz göre göre yapıyoruz. Tabiatın sadece insanlar için var olduğu gerçeğine saplantılı bir şekilde bağlı olduğumuz için de bunun cefasını en çok doğal yaşam ve doğal yaşamın sakinleri olan hayvanlar çekiyor. 

Doğal yaşamı olumsuz etkileyen etmenler arasında hava, su ve çevre kirliliği, avcılık faaliyetleri, gıda eksikliği, yaşam ortamlarının zarar görmesi ve iklim değişikliği yer alıyor. 

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na göre şu an gezegendeki canlı türü normale kıyasla 1.000 ila 10.000 kez daha hızlı tükeniyor. Ayrıca biyoçeşitlilik ise son 35 yılda yüzde 25’lik bir oranla azalmış bulunmakta.

Tim Flach, Endangered ile bu olaya dikkat çekmek istiyor

Neyse ki bu yanlışlığa sessiz kalmamak isteyenler de var. Daha önceki yazımızda kendisine yer verdiğimiz giyim ve aksesuar markası Lacoste, bunlardan biri. Hatırlarsanız Lacoste, nesli tehlikedeki hayvanlara dikkat çekmek amacıyla logosu olarak kullandığı ikonik timsahı tişörtlerinden kaldırmıştı. Onun yerine projesinde konu ettiği 10 özel hayvanı özel seri adı altında logo olarak kullanmış ve elde edilen geliri de yine projenin amacına uygun bir organizasyona bağışlamıştı.

Aynı amaçla fotoğraf sanatçısı Tim Flach da nesli tehlikedeki hayvanları fotoğraflayarak çalışmalarını kitaplaştırdığı projesi Endangered ile adından söz ettiriyor. Neleri kaybedebileceğimizi çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermek isteyen Flach, hayvanları fotoğraflayabilmek için dünyanın neredeyse her yerinde bulunmuş durumda.

Bir internet sitesine verdiği röportajda hayvanların her zamanki çekilen fotoğraflarının insanları bu konuyla alakalı adım atmaya itmediğini belirten Flach, şöyle devam ediyor: “Ben de insanların hayvanlarla bağlantıya geçebilmelerini sağlayabilmek amacıyla böyle bir projeye giriştim.”

Flach’ın çarpıcı fotoğraflarına yukarıdaki galerimizden göz atabilir, dilerseniz kendi internet sitesinden sanatçının daha fazla fotoğrafına erişebilmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafların toplandığı Endangered isimli kitap da şu an dev alışveriş sitesi Amazon’da satışta, ürünü incelemek için aşağıya göz atabilirsiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz? Dünyada bir daha asla bir filin, bir çitanın, bir gergedanın veya bir su aygırının yaşamayacak olması karşısında nasıl hissederdiniz? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

tim flach
Kitap
Endangered - Tim Flach
Satın al