Tek Tıkla Kendinizi İyi Hissedin: Oturduğunuz Yerden Bağış Yapabileceğiniz Uygulamalar

Bu yazıya başlarken akıllı telefonların hayatımızdaki yerine kısaca bir değinmek istemiştim ama sonra bu fikir bana oldukça gülünç geldi. Çünkü Dünya’nın nasıl dörtte üçü su ile kaplıysa artık akıllı telefonlar da hayatımızın bir o kadarlık kısmında bizimle. Onlar hayatımıza girdi gireli oturduğumuz yerden tüm işlemlerimizi gerçekleştirmeye alışır olduk. Öyle ki şu anda dilersek sabah uyandıktan sonra bir yandan dişlerimizi fırçalarken bir yandan da sabah kahvaltısı için eve sıcak ekmek bile söyleyebiliyoruz. İşte aynı durum bağış yaparken de geçerli. İşlerini çok iyi yapan bu bağış uygulamaları sayesinde hiçbir mühür ve senet gibi can sıkıcı işlemlerle uğraşmadan tamamen elektronik ortamda bağış yapabilmek mümkün. Bunun için kişisel bilgilerinizi ayarlayıp bağış yapacağınız tutarı belirlemek –tanıtacağımız tüm uygulamaları kullanabilmek için bir kredi kartı gerekiyor– ve ardından tüm süreci onaylamak yeterli oluyor. Dilerseniz hemen, nedir ve nasıl kullanılıyor, uygulamalarla tanışma aşamasına atlayalım.

İlk uygulamamız: Share the Meal

Birleşmiş Milletler‘in Dünya Gıda Programı kapsamında yayımladığı resmi uygulaması olan Share the Meal, çoğunlukla Orta Doğu ve Afrika’da açlık çeken insanlara gıda yardımı yapabileceğiniz bir uygulama. Uygulamadaki en düşük bütçe olan 1.50 ₺ ile bir çocuğun bir günlük gıda ihtiyacı karşılanmış oluyor. Ayrıca uygulamayla bir kişi için 1 hafta, 1 ay ve 1 yıllık bağış yapabilme seçeneklerinin dışında aynı anda birden fazla kişinin bir senelik gıda ihtiyacı da karşılanabiliyor. Oldukça yenilikçi bir uygulama olan Share The Meal ile dilerseniz sevdikleriniz için de bağış yapabiliyorsunuz ve böylece siz bağış yaptıktan sonra e-posta adresi ve ismini verdiğiniz kişiye elektronik bir bağış kartı gönderiliyor. Siz de bu uygulamaya kaydolarak Dünya Gıda Programı’nın misyonuna destek olun ve 2030’a kadar açlık felaketini dünyadan hep beraber silelim!

share the meal bağış uygulaması
share the meal bağış uygulaması
Bir sonraki: BKM Express

Bir dijital cüzdan uygulaması olan BKM Express, aslında Türkiye’de birçok internet sitesinde aynı zamanda bir ödeme yöntemi olarak da kullanılıyor. Türk işi Paypal olarak düşünebileceğiniz bu uygulama sayesinde uygulamaya kaydettiğiniz kartlarla hızlı ve güvenli bir şekilde, internet sitelerine kart bilgilerinizi girmeden alışveriş yapabiliyorsunuz. Uygulamanın bir diğer güzel özelliğiyse uygulama içerisinden sivil toplum kuruluşlarına bağış yapılabilmesi. AKUT, TEMA Vakfı, UNICEF, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, TEV gibi birçok kuruluşa dilediğiniz miktarda bağış yapabilme imkanı sunan BKM Express, kullanıcılarının hayatları sadece internet alışverişlerinde değil bağış yaparken de kolaylaştırıyor.

bkm express bağış uygulaması
bkm express bağış uygulaması
Ve son: Yuvarla

Aslında çok yeni olmasa da özellikle son zamanlarda yine gündeme gelen bağış uygulaması Yuvarla’nın bağış mantığı oldukça ilginç ki belki de bu sebeple üç uygulama arasından favorim bu oldu. Eklediğiniz kredi kartının harcamalarını yuvarlayarak bağışa dönüştüren Yuvarla, böylelikle her harcamanızdan seçtiğiniz bir sivil toplum kuruluşuna yapılacak bir bağış payı çıkarıyor. Üst limitin sizin tarafınızdan belirlenebildiği uygulamada harcama yuvarlamaları üst limitinize geldiği anda otomatik olarak duruyor. Bir zamanlar BKM Express‘in de kullandığı yuvarlama mantığı her alışverişten sonra yuvarlanan miktarın da kredi kartından çekilmesi nedeniyle bazı kartların başına problem açabiliyordu. Ancak Yuvarla’da yuvarlanan tutarlar ay sonunda toplu olarak karttan çekildiği için üst üste çekimler yaşanmıyor ve ay sonunda seçtiğiniz sivil toplum kuruluşuna sorunsuz bir şekilde bağış yapmış oluyorsunuz. Her bağış işlemi için diğer iki uygulamayı tek tek ziyaret etmeniz gerekirken Yuvarla’da uygulamayı kurduğunuz anda başka bir işleme gerek kalmıyor, yuvarlama ve ay sonundaki bağış işlemleri kendi kendine gerçekleşiyor.

yuvarla bağış uygulaması
yuvarla bağış uygulaması

Siz de kendinizi iyi hissetmeye var mısınız? Bağış yapmaya hazır değilseniz bile yine de bu uygulamaları indirip hazırda bekletin. Bir kerelik bir bağış denemesinin sizi ne kadar iyi hissettirdiğini deneyimlediğiniz anda bu işlemin devamının kendiliğinden geldiğini siz de göreceksiniz. Şimdiden tüm bağışseverlere yapacakları bağışlar için teşekkürler!