Bowie Efsanesinin İlk Başyapıtı Hunky Dory 49 Yaşında!

İçerisinde Changes ve Life On Mars? gibi dünyaca tanınmış klasiklerin de bulunduğu Hunky Dory 49 sene önce bugün yayımlandı.

David Bowie’yi çok sevdiğimi yakın arkadaşlarım çok iyi bilir. Hatta üstünden bayağı bir zaman geçmiş olsa dahi bu blog için yazdığım ilk yazıda da kendisinden bir şey var. Madem bugün de Hunky Dory albümünün yıl dönümü o zaman gelin, bu vesileyle bu müzikal şölenle bir kez daha tanışalım.

Tam olarak 70’lerin başı, ambiyansa hakim olan müzik türü, caz da değil pop da… Hâlâ bir önceki yıllarda çıkarmış olduğu folk-rock klasiği Space Oddity‘nin başarısıyla anılmaya devam eden David Bowie, 1971 yılına gelindiğinde dünyayı yeni bir albümle müjdeledi.

Albüm için yeni bir plak şirketi ve menajerle anlaşan Bowie, yeni menajeri Tony Defries ile birlikte çalışmaktaydı. Yeni albümü için hummalı bir çalışma yürüten ikili, öyle ki, albümün temasının tam olarak neye benzeyeceğini netleştirinceye kadar 2000’den fazla demo ortaya koydu.

Albüm, gücünü en özet olarak kişisel baladlardan ve aşk mektubu tadındaki liriklerden aldı. Ancak Bowie, yaratım süreci boyunca albümü estetik açıdan farklı yere çekip durduğu için ikilinin son durağa gelmelerini bir nebze geciktirdi. Neyse ki ortaya çıkan sonuç o kadar iyiydi ki albümün başarısını betimlemek için albüme “Bowie’nin ilk şaheseri” denildi ve durum müzik eleştirmenleri tarafından tescillendi.

Albüm, içerisindeki klasikler dışında ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken kapak çekimleriyle de ikonikleşen bir yapıt. Bowie’nin çekimlerde kullandığı fotoğraflara ise oyuncu Marlene Dietrich‘in fotoğraf kitabındaki pozlar ilham verdi.

“Eş cinselim, her zaman öyleydim”

Albüm, tam olarak 11 şarkıdan oluşuyor ve Bowie, albümü yapıtın en bilinen parçalarından da biri olan Changes şarkısıyla açıyor. Ağırlıklı olarak piyanonun yönlendirdiği pop-rock türününün örneği bu şarkı çoğu kimse tarafından Bowie’nin imza şarkısı olarak da biliniyor.

Şarkının müzikal açıdan benzer ancak melodramatik kardeşi ikinci numara Oh! You Pretty Things, ün sahibi olmanın ve bu durumun getirdiği hoşnutsuzlukların değinildiği albüm temasını tam olarak en iyi yansıtan şarkılardan biri. Başlı başına bir başyapıt olan dördüncü numara Life On Mars?, belki de albümün kitlelerce en çok tanınan şarkısı olmasının yanı sıra klibiyle de ayrıca klasikleşiyor.

Bunların dışında yüksek tempolu, homoerotik Queen Bitch ki bu şarkı, Bowie’nin 1972’de yaptığı ancak ileriki senelerde açıklamasının üzerine pişmanlığını dile getirdiği “Eş cinselim, her zaman öyleydim.” ilanının bir ön görüsü olarak gösterilebilir; ilhamı Bob Dylan için yazdığı Song for Bob Dylan ve şizofren üvey kardeşi ile ilişkisini anlattığı, aynı zamanda albümün kapanış şarkısı olan The Bewlay Brothers da albümün dikkat çeken parçaları arasında sayılabilir.

Hem hayranları hem de müzik eleştirmenlerince oldukça beğeni toplamasına rağmen Hunky Dory, ticari olarak ortalama bir performans sergiledi. Beşinci stüdyo albümünün konsepti ve yeni bir grup kurma çalışmalarıyla daha fazla meşgul olan Bowie ise o sıralar albümünün tanıtımını yeterli derecede yapamadı.

Ticari olarak döneme ağırlığını koyamamış olsa da su götürmez bir gerçek ki Hunky Dory, hem Bowie diskografisinin hem de rock dünyasının en önemli albümlerinden birisi. Bu önemli albüme bir kez daha iyi ki doğdun diyor, sizi albümle baş başa bırakıyorum.